Carti 2013

Formula fericirii.

Stoc anticariat
ce trebuie reconfirmat
-20%

Stefan Klein

Formula fericirii.

Editura: Humanitas

Anul aparitiei: 2013

Cartea lui Stefan Klein, devenită bestseller în Germania, sintetizează și explică descoperirile neuropsihologiei moderne, oferind nu rețete, ca ghidurile self-help, ci cunoștințe și modul lor de „întrebuințare“ în viața de zi cu zi. Căci nu există o formulă a fericirii universală, ci o formulă a fiecăruia. Există șapte miliarde de oameni și șapte miliarde de căi spre fericire, spune autorul. Dar esențial e faptul că fericirea poate fi găsită. O dovedesc două descoperiri importante: mintea noastră are mecanisme înnăscute pentru bucurie, plăcere, euforie; iar tendința aceasta naturală spre fericire poate fi exersată, deoarece creierul omenesc este configurabil la nesfârșit, indiferent de vârstă. „După ce vei fi citit această carte, capul tău va arăta altfel pe dinăuntru, promite Klein, și chiar așa este.“ (Der Spiegel) „Stefan Klein a reușit să scrie o adevărată capodoperă. Mesajul ei simplu, acela că poți învăța să fii fericit, este comunicat cititorului într-un mod deopotrivă fascinant și documentat, inteligibil pentru oricine.“ (Die Welt am Sonntag) „Stefan Klein rezumă în cartea sa o întreagă ...

  

Tratat de istorie a religiilor

Pret: 59.00 RON
Pret: 47,20 RON
Disponibil in 1-3 zile!
-20%

Mircea Eliade

Tratat de istorie a religiilor

Editura: Humanitas

Anul aparitiei: 2013

Un fenomen religios nu se va dezvalui ca atare decat considerat in propria sa modalitate, adica studiat la scara religioasa. A voi sa delimitezi acest fenomen prin fiziologie, psihologie, sociologie, economie, lingvistica, arta etc. ... inseamna a-l trada; inseamna a lasa sa scape tocmai ceea ce este unic si ireductibil in el, anume caracterul sau sacru. (Mircea Eliade)

  

Ungurii.Timp de un mileniu invingatori in

Pret: 49.00 RON
Pret: 39,20 RON
Disponibil in 1-3 zile!
-20%

Ungurii.Timp de un mileniu invingatori in infrangeri.

Editura: Humanitas

Anul aparitiei: 2013

Paul Lendvai abodreaza, analizeaza si interpreteaza cu maturitate, luciditate si spirit critic toate reperele controversate si paradoxale din istoria Ungariei: aparitia ungurilor „barbari“ in Europa secolului al IX-lea, regatul apostolic al Arpadienilor, dezastrul mongol din 1241, epoca eroica a Huniazilor, catastrofa de la Mohacs, bilantul funest al stapanirii turcesti, Ungaria in umbra monarhiei habsburgice, lupta pentru libertate din veacurile al XVI-leaXIX-lea, dualismul austro-ungar, Trianon, 1956, etc. Paul Lendvai este autorul a zece carti despre spatiul Europei Centrale si de Est, laureat al Premiului Karl Lenner in 1974 pentru activitatea gazetareasca si al Premiului Axel Corti pentru promovarea culturii austriece.

  

Procesul.

Stoc anticariat
ce trebuie reconfirmat

Franz Kafka

Procesul.

Editura: Rao

Anul aparitiei: 2013

În ziua arestarii sale,K.deschide uşa camerei lui pentru a afla ce se intâmplă cu micul dejun şi declanşează astfel un val de întâmplări care se sprijină, de-a lungul întregului roman, pe metafora uşii.Acuzat de o greşeală pe care nu o cunoaşte, de nişte judecători cu care nu se întâlneşte niciodata, conform unor legi despre care nimeni nu ştie nimic, el va deschide nenumărate uşi în încercarea de a lămuri această situaţie. Procesul, piesă de referinţă în opera acestui geniu al absurdului care a fost Kafka, renunţă la elementul supranatural pentru a reda cu deplină luciditate angoasa obsesiei umane.

  

Venin

Pret: 34.00 RON
Pret: 30,60 RON
Disponibil in 1-3 zile!
-10%

Colin Falconer

Venin

Editura: aldo

Anul aparitiei: 2013

A început asemenea unei povestiri din Kama Sutra. O fermecatoare frantuzoaica si un tanar indian înlantuiti de o mistuitoare, dar ilicita pasiune. Rezultatul este Michel. Aruncat în strada, va creste în mijlocul periculoasei si ferocei lumi interlope a Saigonului. Dar va supravietui hranit de ura si o nelimitata dorinta de razbunare fata de cei care considera ca l-au tradat. Posedat de o formidabila, dar primitiva energie sexuala, un teribil spirit malefic si manat de o violenta fara mila, va lasa o dara de sange ce se va întinde din mahalalele Bombay-ului pana pe bulevardele Parisului. Iar atunci cand justitia va încerca sa-si dea verdictul, destinul îi va juca o ultima si ironica festa...

  

MOTIVATIE SI PERSONALITATE. EDITIE 2013

Pret: 65.00 RON
Pret: 52,00 RON
Disponibil in 1-3 zile!
-20%

ABRAHAM H. MASLOW

MOTIVATIE SI PERSONALITATE. EDITIE 2013

Editura: Trei

Motivaţie şi personalitate reprezintă consemnarea originală a activităţii desfăşurate de unul dintre cei mai creativi psihologi ai secolului al XX-lea. Ea a devenit o lucrare de referinţă pentru orice om preocupat de teoriile lui Abraham H. Maslow, fapt dovedit de interesul crescând manifestat de autori care semnează în cele mai importante reviste de psihologie, educaţie, afaceri, studii sociale şi din alte domenii. Deşi prima ediţie a acestei cărţi a fost publicată în 1954, iar a doua în 1970, influenţa sa a continuat să crească o dată cu trecerea timpului. Din 1971 până în 1976, Motivaţie şi personalitate a fost citată ca material bibliografic de 489 de ori, deci de peste 97 de ori pe an. Din 1976 până în 1980, la peste 20 de ani de la prima ediţie, numărul trimiterilor bibliografice a crescut la 791, ceasta însemnând în medie 198 de trimiteri pe an. […] Maslow susţine că toate trebuinţele umane pot fi organizate într-o ierarhie, începând cu trebuinţele fizice — de aer, hrană şi apă. Apoi urmează alte patru niveluri, ale trebuinţelor psihice — de securitate, dragoste, respect şi actualizare a sinelui. În viziunea sa, ...

  

The Scent of Death

Pret: 83.00 RON
Disponibil in 14 zile!

Taylor Andrew

The Scent of Death

Editura: HarperCollins Publishers

Anul aparitiei: 2013

*WINNER of the Ellis Peters Historical Dagger Award 2013*`Andrew Taylor wrote superb historical fiction long before Hilary Mantel was popular' Daily TelegraphFrom the No.1 bestselling author of THE AMERICAN BOY comes a new historical thriller set during the American War of Independence. Page dim. 199 x 132 x 33 Weight: 352 grams

  

River of Destiny

Pret: 78.00 RON
Disponibil in 14 zile!

Erskine Barbara

River of Destiny

Editura: HarperCollins Publishers

Anul aparitiei: 2013

From the bestselling author of Time's Legacy and Lady of Hay comes a thrilling new novel, River of Destiny, an epic story that spans Anglo Saxon Britain, Victorian Suffolk and the present day. Perfect for fans of Kate Mosse's Labyrinth. Page dim. 174 x 200 x 31 Weight: 350 grams

  

The Killing Game

Pret: 78.00 RON
Disponibil in 14 zile!

Kerley J. A.

The Killing Game

Editura: HarperCollins Publishers

Anul aparitiei: 2013

Detective Carson Ryder's reputation is on the line when a sociopathic serial killer embarks on a personal vendetta, constructing his crimes to hit Carson's weak spot. Page dim. 198 x 130 x 29 Series: Carson Ryder Weight: 305 grams

  

If You Were the Only Girl

Pret: 78.00 RON
Disponibil in 14 zile!

Bennett Anne

If You Were the Only Girl

Editura: HarperCollins Publishers

Anul aparitiei: 2013

Their love crossed the class divide, but will it survive the ravages of war? Page dim. 197 x 129 x 39 Weight: 380 grams

  

A Christmas Promise

Pret: 78.00 RON
Disponibil in 14 zile!

Groves Annie

A Christmas Promise

Editura: HarperCollins Publishers

Anul aparitiei: 2013

An emotional and heart-warming portrayal of the lives of four women living in wartime London. Page dim. 197 x 129 x 26 Weight: 280 grams

  

Only a Mother Knows

Pret: 78.00 RON
Disponibil in 14 zile!

Groves Annie

Only a Mother Knows

Editura: HarperCollins Publishers

Anul aparitiei: 2013

A compelling novel about four young women in wartime London, from the best-selling author of London Belles and My Sweet Valentine. Page dim. 198 x 129 x 27 Weight: 288 grams

  

The Lost Boy

Pret: 83.00 RON
Disponibil in 14 zile!

Lackberg Camilla

The Lost Boy

Editura: HarperCollins Publishers

Anul aparitiei: 2013

No. 1 international bestseller and Swedish crime sensation Camilla Lackberg's new psychological thriller - irresistible for fans of Stieg Larsson and Jo Nesbo. Page dim. 197 x 128 x 32 Series: Patrik Hedstrom and Erica Falck Weight: 350 grams

  

Melting the Snow on Hester Street

Pret: 67.00 RON
Disponibil in 14 zile!

Waugh Daisy

Melting the Snow on Hester Street

Editura: HarperCollins Publishers

Anul aparitiei: 2013

They saved each other once. Can they save each other again? Page dim. 197 x 130 x 26 Weight: 300 grams

  

The Deceit

Pret: 99.00 RON
Disponibil in 14 zile!

Knox Tom

The Deceit

Editura: HarperCollins Publishers

Anul aparitiei: 2013

High-concept adventure thriller set in Egypt and Cornwall. What connects a lost hoard of ancient religious texts with a revival in satanic rituals? Perfect for fans of Wilbur Smith. Page dim. 196 x 129 x 30 Weight: 332 grams

  

The Sea Sisters

Pret: 78.00 RON
Disponibil in 14 zile!

Clarke Lucy

The Sea Sisters

Editura: HarperCollins Publishers

Anul aparitiei: 2013

"A terrific summer read" Richard & Judy Two sisters, one life-changing journey... Page dim. 198 x 131 x 26 Weight: 298 grams

  

Finale

Pret: 67.00 RON
Disponibil in 14 zile!

Fitzpatrick Becca

Finale

Editura: Simon & Schuster Ltd

Anul aparitiei: 2013

The stunning final instalment in the bestselling Hush, Hush sequence, now in paperback. Page dim. 198 x 137 x 36 Weight: 326 grams

  

Million Dollar Mates: Super Star

Pret: 72.00 RON
Disponibil in 14 zile!

Hopkins Cathy

Million Dollar Mates: Super Star

Editura: Simon & Schuster Ltd

Anul aparitiei: 2013

The fabulous fifth title in the Million Dollar Mates series from bestselling author, Cathy Hopkins. Page dim. 132 x 199 x 15 Weight: 260 grams

  

ZOM-B Baby

Pret: 94.00 RON
Disponibil in 14 zile!

Shan Darren

ZOM-B Baby

Editura: Simon & Schuster Ltd

Anul aparitiei: 2013

The fifth book in the explosive zombie series from the master of horror. Page dim. 219 x 144 x 22 Series: ZOM-B Weight: 360 grams

  

Infinite Sky

Pret: 78.00 RON
Disponibil in 14 zile!

Flood C. J.

Infinite Sky

Editura: Simon & Schuster Ltd

Anul aparitiei: 2013

A stunning coming of age story that will make you cry - from a talented debut author. Page dim. 136 x 196 x 22 Weight: 280 grams

  
 
  |   Pagina 1   |   Pagina urmatoare »
Viziteaza magazinul Karte.ro pe ShopMania Acceptance Mark