Carti 2016

Muntele familiei Gray

Stoc anticariat
ce trebuie reconfirmat

John Grisham

Muntele familiei Gray

Editura: Rao

Anul aparitiei: 2016

În viaţa Samanthei kofer nu era loc de surprize. Fiică de avocaţi, beneficiind de cea mai bună educaţie oferită de instituţii prestigioase, curtată de firme de top după terminarea facultăţii, ea alege să lucreze pentru cel mai mare cabinet de avocatură din lume, Scully & Pershing. Toate planurile îi sunt însă date peste cap de izbucnirea crizei din 2008. Peste noapte, Samantha se vede silită să se mute din Manhattan în Brady, Virginia, orăşel uitat de soartă din inima Apalaşiei. De la un salariu anual de 180 000 de dolari, ea ajunge să ofere asistenţă juridică gratuită persoanelor nevoiaşe din bazinul carbonifer american. Şi totuşi, pentru prima oară în viaţă, Samantha simte că poate face cu adevărat diferenţa pentru cineva.

  

Mintea moralistă.De ce ne dezbină politica şi

Pret: 65.00 RON
Disponibil in 1-3 zile!

Jonathan Haidt

Mintea moralistă.De ce ne dezbină politica şi religia?

Editura: Humanitas

Anul aparitiei: 2016

Într-o lume polarizată şi dezbinată, Haidt lansează o provocare gândirii convenţionale despre moralitate, politică şi religie, adresându-se întregului spectru politic. Judecăţile noastre morale, arată el, sunt de multe ori rezultatul instinctelor, nu al raţiunii. Liberalii, conservatorii şi libertarienii au intuiţii diferite despre ce e bine şi ce e rău; fiecare din părţile implicate are dreptate în anumite privinţe. Haidt examinează originile moralităţii şi ale conflictelor umane şi ne oferă cheia pentru a înţelege miracolul cooperării. „O sinteză remarcabilă şi originală a psihologiei sociale, analizei politice şi raţionamentului moral care reflectă tot ce are mai bun ştiinţa în aceste domenii şi dovedeşte că suntem capabili din naştere de decenţa şi moralitatea necesare societăţilor pentru a supravieţui.“ (Edward O. WILSON) „Cercetările lui Haidt au revoluţionat domeniul psihologiei morale. Dacă vreţi să ştiţi de ce aveţi anumite credinţe morale şi de ce mulţi au o cu totul altă părere, citiţi această carte.“ (Simon BARON-COHEN)

  

Obsesia cafelei

Stoc anticariat
ce trebuie reconfirmat

Obsesia cafelei

Editura: Litera

Anul aparitiei: 2016

Sunteți obsedați de cafea? Preparați-vă o cafea excelentă acasă cu ajutorul tehnicilor prezentate pas cu pas care vă arată cum să prelucrați boabele, cum să folosiți o gamă largă de echipamente și să creați modele artistice în latte, la fel ca un profesionist. Peste 100 de rețete autentice din toată lumea vă vor delecta simțurile, incluzând printre acestea flat white, frappe mocha, affogado și cafe au lait. Ghidul general al celor mai bune soiuri de cafea din lume vă învață să deosebiți Arabica de Robusta și Typica de Bourbon. Obsesia cafelei vă oferă tot ce aveți nevoie pentru a crea ceașca de cafea perfectă.

  

Arta romanească. De la origini până în prezent

Pret: 199.00 RON
Disponibil in 1-3 zile!

Vasile Florea

Arta romanească. De la origini până în prezent

Editura: Litera

Anul aparitiei: 2016

VASILE FLOREA (n. 1931), specialist în istoria artei, a fost editor activ la ESPLA, Meridiane și Artemis și a publicat numeroase cărți, studii și articole privind arta românească și universală. În afara unor lucrări de sinteză, elaborate singur sau în colaborare, precum Istoria artei românești în 1111 imagini, Arta românească modernă și contemporană, O istorie a artei ruse, Enciclopedia artiștilor români contemporani sau Mică enciclopedie de artă universală, a realizat și monografii dedicate unor artiști români și străini – Rafael, Goya, Aman, Petrașcu, Sterian, Ciucurencu şi Baltazar. De asemenea, are o bogată activitate de traducător și este membru al Secției de critică a Uniunii Artiștilor Plastici din România. Prezentul volum reprezintă o sinteză a fenomenului complex al artei de pe teritoriul României începând din preistorie până în zilele noastre. Pentru această ultimă perioadă, firește, lipsindu-i un recul în timp necesar sedimentării realizărilor în domeniu, autorul nu a putut să facă decât aprecieri aproximative și provizorii cu privire la ceea ce numim artă contemporană. Bogat ilustrată, Arta românească ...

  

Sir Dancealot

Pret: 61.00 RON
Disponibil in 14 zile!

Knapman Timothy

Sir Dancealot

Editura: Bloomsbury Publishing PLC

Anul aparitiei: 2016

From jiving away trolls to boogying aside bogglesnots and bopping off beasties, there's not a fearsome foe Sir Dancealot can't defeat! But when a fire-breathing dragon arrives at the castle gates demanding a dance-off, everyone is worried. Could this be one step too far for our hero of the dance floor? A hilarious story of sequinned clothes, dragon foes and twinkly toes. Page dim. 248 x 274 x 7 Weight: 208 grams

  

Dixie O'Day on his Bike

Pret: 78.00 RON
Disponibil in 14 zile!

Hughes Shirley

Dixie O'Day on his Bike

Editura: Vintage Publishing

Anul aparitiei: 2016

How will Dixie and Percy cope with the whizzing world of bicycles? And with a new friend coming between them, could there be trouble in store for our two heroes? This title deals with these questions. Page dim. 187 x 136 x 18 Series: Dixie O'Day Weight: 284 grams

  

We Are Giants

Pret: 61.00 RON
Disponibil in 14 zile!

Dodd Amber Lee

We Are Giants

Editura: Hachette Children's Group

Anul aparitiei: 2016

For fans of Jacqueline Wilson and Wonder, this is a novel about a girl whose mum has dwarfism. But it's not just about that. It's about love, family, friendship, and how to be happy. It's about all of us. Page dim. 130 x 197 x 18 Weight: 182 grams

  

The End of the World Running Club
The ultimate

Pret: 72.00 RON
Disponibil in 14 zile!

Walker Adrian J.

The End of the World Running Club The ultimate race against time post-apocalyptic thriller

Editura: Ebury Publishing

Anul aparitiei: 2016

When the world ends and you find yourself stranded on the wrong side of the country, every second counts. No one knows this more than Edgar Hill. 550 miles away from his family, he must push himself to the very limit to get back to them, or risk losing them forever...His best option is to run. But what if your best isn't good enough? Page dim. 129 x 198 x 36 Weight: 326 grams

  

Fantastic Beasts and Where to Find Them - Newt

Pret: 105.00 RON
Disponibil in 14 zile!

Warner Bros.

Fantastic Beasts and Where to Find Them - Newt Scamander A Movie Scrapbook

Editura: Bloomsbury Publishing PLC

Anul aparitiei: 2016

Page dim. 213 x 211 x 21 Weight: 450 grams

  

Calamity in Kent

Pret: 72.00 RON
Disponibil in 14 zile!

Rowland John

Calamity in Kent

Editura: British Library Publishing

Anul aparitiei: 2016

In the peaceful seaside town of Broadgate, an impossible crime occurs. The operator of the cliff railway locks the empty carriage one evening; when he returns to work, a dead body is locked inside - a man has been stabbed. Jimmy London, a newspaper reporter, is first on the scene and is quick on the trail for clues. Page dim. 192 x 131 x 24 Series: British Library Crime Classics Weight: 250 grams

  

Serpents in Eden
Countryside Crimes

Pret: 72.00 RON
Disponibil in 14 zile!

Serpents in Eden Countryside Crimes

Editura: British Library Publishing

Anul aparitiei: 2016

An eclectic mix of crime stories written over half a century. From a tale of poison-pen letters tearing apart a village community to a macabre mystery by Arthur Conan Doyle, the stories collected here reveal the dark truths hidden in an assortment of rural paradises. Page dim. 192 x 131 x 29 Series: British Library Crime Classics Weight: 276 grams

  

Rainbow Magic: Becky the Best Friend Fairy
Special

Pret: 56.00 RON
Disponibil in 14 zile!

Meadows Daisy

Rainbow Magic: Becky the Best Friend Fairy Special

Editura: Hachette Children's Group

Anul aparitiei: 2016

Get ready for an exciting fairy adventure with the no. 1 bestselling series for girls aged 5 and up. Page dim. 198 x 128 x 17 Series: Rainbow Magic Weight: 140 grams

  

You Can't Scare a Princess!

Pret: 61.00 RON
Disponibil in 14 zile!

Rogerson Gillian

You Can't Scare a Princess!

Editura: Scholastic

Anul aparitiei: 2016

When a crew of scurvy pirates take King Cupcake captive, there's only one person who can save the day: Princess Spaghetti! Captain Waffle may be the meanest pirate in the world, but he's no match for this feisty princess. A swashbuckling picture book written by Gillian Rogerson and illustrated by award-winning Sarah McIntyre. Page dim. 253 x 292 x 5 Weight: 182 grams

  

Moon Princess

Pret: 61.00 RON
Disponibil in 14 zile!

Laban Barbara

Moon Princess

Editura: Chicken House Ltd

Anul aparitiei: 2016

Sienna's mum has disappeared in China, and her dad's employed a horrible nanny, Ling, who Sienna finds increasingly suspicious. She follows a trail of clues with her invisible dog to a mysterious moonlit temple and a priceless statue. Can she puzzle it out in time? Page dim. 131 x 198 x 15 Weight: 156 grams

  

Duke of Pleasure

Pret: 72.00 RON
Disponibil in 14 zile!

Hoyt Elizabeth

Duke of Pleasure

Editura: Little, Brown Book Group

Anul aparitiei: 2016

Don't miss the newest novel in Elizabeth Hoyt's New York Times bestselling Maiden Lane series! Page dim. 128 x 198 x 22 Series: Maiden Lane Weight: 224 grams

  

The Liberation
Book Three of The Alchemy Wars

Pret: 72.00 RON
Disponibil in 14 zile!

Tregillis Ian

The Liberation Book Three of The Alchemy Wars

Editura: Little, Brown Book Group

Anul aparitiei: 2016

Following The Mechanical and The Rising comes the third and final novel in this thrilling series of one individual's struggle for freedom - from the author dubbed "a major new talent" by George R. R. Martin. Perfect for fans of Paolo Bacigalupi, Ann Leckie and Neal Stephenson. Page dim. 129 x 198 x 30 Series: Alchemy War Weight: 302 grams

  

The Corporation Wars: Insurgence

Pret: 94.00 RON
Disponibil in 14 zile!

MacLeod Ken

The Corporation Wars: Insurgence

Editura: Little, Brown Book Group

Anul aparitiei: 2016

From Arthur C. Clarke award-nominated author Ken MacLeod comes Insurgence, the second instalment in the Corporation Wars trilogy, an epic science fiction adventure told against a backdrop of interstellar drone warfare, virtual reality and an A.I. revolution Page dim. 135 x 205 x 29 Series: The Corporation Wars Weight: 382 grams

  

Timmy Failure: The Book You're Not Supposed to

Pret: 78.00 RON
Disponibil in 14 zile!

Pastis Stephan

Timmy Failure: The Book You're Not Supposed to Have

Editura: Walker Books Ltd

Anul aparitiei: 2016

Timmy Failure returns once more in the fifth book in the New York Times bestselling series. Page dim. 208 x 166 x 27 Series: Timmy Failure Weight: 370 grams

  

The Crooked Sixpence

Pret: 61.00 RON
Disponibil in 14 zile!

Bell Jennifer

The Crooked Sixpence

Editura: Penguin Random House Children's UK

Anul aparitiei: 2016

Welcome to a world where nothing is quite as it seems . The forces of evil are closing in fast, and Ivy and Seb must get to the bottom of a family secret . Page dim. 131 x 198 x 27 Series: THE UNCOMMONERS Weight: 268 grams

  

Harry Potter Magical Places and Characters

Pret: 80.00 RON
Disponibil in 14 zile!

Harry Potter Magical Places and Characters Colouring Book

Editura: Bonnier Books Ltd

Anul aparitiei: 2016

Page dim. 275 x 216 x 10 Series: Harry Potter Weight: 336 grams

  
 
« Pagina anterioara   |   Pagina 2   |   Pagina urmatoare »
Viziteaza magazinul Karte.ro pe ShopMania Acceptance Mark