Carti samurai

Bushido - Codul Samurailor

Pret: 27.00 RON
Disponibil in 1-3 zile!

INAZO NITOBE

Bushido - Codul Samurailor

Editura: Herald

Anul aparitiei: 2018

„Bushido, Codul samurailor este o incercare de a dezvalui una din minunatele fete ale sufletului japonez. Nu stim de unde a venit acest popor in arhipelagul pe care il populeaza in prezent. Sa fi venit din insulele sudului ca o ramura a rasei malaeze sau din continentul asiatic ca un membru al marii familii mongole? Antropologia si lingvistica n-au dat pana in prezent un raspuns decisiv. Cert este ca stramosii lui s-au instapanit peste cele mai mult de patru mii de insule din timpuri preistorice, si-au durat cu "darzenia de bronz" a caracterului lor o lume in care si-au plantat ciresii, templul si caminul, pe un pamant bantuit de taifunuri, zguduit de cutremure, invapaiat de vulcani, si au dat lumii, prin urmasii lor, o civilizatie ce ne starneste admiratia. Din randul acestor fii ai soarelui s-au ivit samuraii. Samuraii reprezinta o clasa sau o casta de razboinici intemeiata pe la sfarsitul secolului al XII-lea, in plin feudalism medieval, intr-o perioada de inceput a shogunatului Kamakura. Selectia samurailor se facea pe criterii severe in privinta calitatilor fizice si sufletesti ale luptatorului. Bushido, codul principiilor morale ale acestor cavaleri, incorpora in concept ...

  

Musashi. Roata norocului (vol. I)

Pret: 29.95 RON
Pret: 26,96 RON
Disponibil in 1-3 zile!
-10%

Eiji Yoshikawa

Musashi. Roata norocului (vol. I)

Editura: Polirom

Anul aparitiei: 2013

Romanul Musashi a inspirat sapte ecranizari celebre, doua seriale de televiziune si numeroase puneri in scena. Romanul Musashi, povestea lui Miyamoto Musashi, cel mai faimos samurai din istoria civilizatiei nipone, este o saga in buna traditie a literaturii japoneze. O poveste vie, subtila si imaginativa, pusa in scena prin personaje memorabile, multe dintre ele cunoscute figuri istorice.

  

Cloud Of Sparrows

Pret: 105.00 RON
Disponibil in 14 zile!

Matsuoka Takashi

Cloud Of Sparrows

Editura: Cornerstone

Anul aparitiei: 2003

He plans his escape to the Cloud of Sparrows but the road is long and there are many places along the way for brutal samurai to attack -The demons of the past, the treachery of the present, an uncertain future are about to collide in the most terrifying ways. Page dim. 178 x 111 x 34 Weight: 296 grams

  

Samurai William
The Adventurer Who Unlocked Japan

Pret: 94.00 RON
Disponibil in 14 zile!

Milton Giles

Samurai William The Adventurer Who Unlocked Japan

Editura: John Murray Press

Anul aparitiei: 2003

Bestselling author Giles Milton takes us on a fascinating Jacobean adventure. Page dim. 199 x 132 x 26 Weight: 294 grams

  

Kakuro for Kids 2
Samurai Edition

Pret: 45.00 RON
Disponibil in 14 zile!

Chisholm Alastair

Kakuro for Kids 2 Samurai Edition

Editura: Bloomsbury Publishing PLC

Anul aparitiei: 2006

Like Sudoku? You'll love Kakuro! Kakuro encourages children's maths abilities as it requires the user to add the numbers up. Page dim. 193 x 129 x 12 Weight: 124 grams

  

The Art of the Samurai
Yamamoto Tsunetomo's

Pret: 132.00 RON
Disponibil in 14 zile!

Tsunetomo Yamamoto

The Art of the Samurai Yamamoto Tsunetomo's Hagakure

Editura: Watkins Media

Anul aparitiei: 2008

Tells readers how to foster courage, how to serve selflessly, how to become a skilled master of your own destiny, and how to infuse life with beauty while acknowledging its transience. Page dim. 244 x 162 x 29 Series: Art of... Weight: 962 grams

  

Jack Stalwart: The Theft of the Samurai

Pret: 58.00 RON
Disponibil in 14 zile!

Singer Hunt Elizabeth

Jack Stalwart: The Theft of the Samurai Sword Japan: Book 11

Editura: Penguin Random House Children's UK

Anul aparitiei: 2009

Sacred Japanese treasures are being stolen, and Jack must investigate. Can he defeat the shady geisha Madame Minori and her band of ninja thieves? Page dim. 197 x 130 x 9 Series: Jack Stalwart Weight: 100 grams

  

By the Sword
Gladiators, Musketeers, Samurai

Pret: 80.00 RON
Disponibil in 14 zile!

Cohen Richard

By the Sword Gladiators, Musketeers, Samurai Warriors, Swashbucklers and Olympians

Editura: Simon & Schuster Ltd

Anul aparitiei: 2010

Awide-ranging history of swordsmanship through the ages, written with passion and artistry by a former Olympic fencer. Page dim. 197 x 134 x 36 Weight: 382 grams

  

Death Touch

Pret: 58.00 RON
Disponibil in 14 zile!

Bradford Chris

Death Touch

Editura: Barrington Stoke Ltd

Anul aparitiei: 2013

Explosive second installment in the Ninja trilogy. Taka has proven his worth as a ninja warrior, but now he must prepare for an attack by the samurai leader Lord Oda. Particularly suitable for struggling, reluctant and dyslexic readers of 9+ Page dim. 197 x 134 x 6 Series: Ninja Weight: 132 grams

  

Samurai

Pret: 58.00 RON
Disponibil in 14 zile!

Beck Ian

Samurai

Editura: Barrington Stoke Ltd

Anul aparitiei: 2013

Atmospheric tale set in Japan. A wandering samurai takes on terrifying demons to save a village in this wonderful retelling of a traditional Japanese tale. Particularly suitable for struggling, reluctant and dyslexic readers. Page dim. 198 x 130 x 6 Weight: 116 grams

  

First Mission

Pret: 58.00 RON
Disponibil in 14 zile!

Bradford Chris

First Mission

Editura: Barrington Stoke Ltd

Anul aparitiei: 2011

Taka must prove himself in a dangerous mission to become a ninja. Thrilling adventure from the author of the Young Samurai books. Page dim. 113 x 190 x 6 Series: Ninja Weight: 130 grams

  

Shadow Warriors

Pret: 64.00 RON
Disponibil in 14 zile!

Bradford Chris

Shadow Warriors

Editura: Barrington Stoke Ltd

Anul aparitiei: 2016

A breathtaking tale of martial arts action from prize-winning author and black belt Chris Bradford (Young Samurai, Bodyguard), crammed with fantastic extras for young ninja fans. Vividly detailed and tense, this packs a serious punch. Page dim. 179 x 126 x 19 Series: Conkers Weight: 220 grams

  

The Last Leaves Falling

Pret: 69.00 RON
Disponibil in 14 zile!

Benwell Fox

The Last Leaves Falling

Editura: Penguin Random House Children's UK

Anul aparitiei: 2015

They say a warrior must always be mindful of death, but I never imagined that it would find me like this . . . Japanese teenager Sora is diagnosed with ALS (Lou Gehrig's disease). Lonely and isolated, Sora turns to the ancient wisdom of the samurai for guidance and comfort. Page dim. 198 x 131 x 20 Weight: 245 grams

  

Child of Vengeance

Pret: 69.00 RON
Disponibil in 14 zile!

Kirk David

Child of Vengeance

Editura: Simon & Schuster Ltd

Anul aparitiei: 2013

Honour, duty, vengeance... The way of the Samurai. A thrilling new adventure from a bold new voice in historical fiction, for fans of Conn Iggulden Page dim. 197 x 132 x 29 Weight: 312 grams

  

The Samurai's Daughter
The Shogun Quartet, Book 4

Pret: 80.00 RON
Disponibil in 14 zile!

Downer Lesley

The Samurai's Daughter The Shogun Quartet, Book 4

Editura: Transworld Publishers Ltd

Anul aparitiei: 2013

In the brave new Japan of the 1870s, Taka and Nobu meet as children and fall in love; But Nobu will have to fight and maybe kill Taka's father and brother, while Taka now has to make a terrible choice - between her family and the man she loves ... Page dim. 199 x 132 x 35 Weight: 390 grams

  

Samurai Assassin

Pret: 58.00 RON
Disponibil in 14 zile!

Blake Chris

Samurai Assassin

Editura: HarperCollins Publishers

Anul aparitiei: 2014

Join Tom on an incredible treasure hunt through time and battle history's mightiest warriors. The eighth book in an action-packed, time-travelling series - perfect for fans of Beast Quest. Page dim. 198 x 130 x 12 Series: Time Hunters Weight: 146 grams

  

Warrior Heroes: The Samurai's Assassin

Pret: 52.00 RON
Disponibil in 14 zile!

Hulme-Cross Benjamin

Warrior Heroes: The Samurai's Assassin

Editura: Bloomsbury Publishing PLC

Anul aparitiei: 2015

Page dim. 131 x 197 x 11 Series: Flashbacks Weight: 138 grams

  

Honky Tonk Samurai
Hap and Leonard Book 9

Pret: 75.00 RON
Disponibil in 14 zile!

Lansdale Joe R.

Honky Tonk Samurai Hap and Leonard Book 9

Editura: Hodder & Stoughton

Anul aparitiei: 2017

Hap and Leonard are back - the first new book starring Joe Lansdale's beloved crime-fighting duo in five years. Page dim. 133 x 197 x 22 Series: Hap and Leonard Thrillers Weight: 290 grams

  

The Samurai

Pret: 80.00 RON
Disponibil in 14 zile!

Endo Shusaku

The Samurai

Editura: Penguin Books Ltd

Anul aparitiei: 2017

Page dim. 197 x 128 x 27 Series: Penguin Modern Classics Weight: 252 grams

  

The Return of the Warrior (Young Samurai book 9)

Pret: 64.00 RON
Disponibil in 14 zile!

Bradford Chris

The Return of the Warrior (Young Samurai book 9)

Editura: Penguin Random House Children's UK

Anul aparitiei: 2019

Page dim. 197 x 128 x 27 Weight: 266 grams

  
 
  |   Pagina 1   |   Pagina urmatoare »
Viziteaza magazinul Karte.ro pe ShopMania Acceptance Mark