Carti 2011

Universul Intr-o Coaja De Nuca

Pret: 99.00 RON
Pret: 79,20 RON
Disponibil in 1-3 zile!
-20%

Stephen Hawking

Universul Intr-o Coaja De Nuca

Editura: Humanitas

Anul aparitiei: 2011

Dupa "Scurta istorie a timpului", celebra carte vinduta in milioane de exemplare, Stephen Hawking continua sa prezinte publicului din intreaga lume ideile sale, alegand pentru "Universul intr-o coaja de nuca" un numar mare de ilustratii prin care sa prezinte cit mai plastic rezultatele obtinute intre timp in fizica fundamentala. Perspectivele pe care Hawking le deschide sint si ele fabuloase: calatoria in timp, viitorul unei omeniri dominate de inteligenta artificiala, soarta finala a universului.Stephen Hawking, unul dintre cei mai influenti ginditori contemporani, e cunoscut nu numai pentru ideile sale indraznete, dar si pentru modul clar si plin de spirit in care stie sa le exprime. "Universul intr-o coaja de nuca" ne poarta catre frontierele fizicii actuale, acolo unde realitatea e deseori mai stranie decit fictiunea, pentru a explica publicului larg pricipiile care guverneaza universul. Peisajul e fantastic: particule, suprafete si corzi se misca in unsprezece dimensiuni, gaurile negre se evapora si dispar, luind cu ele taina lor, iar saminta din care s-a nascut universul e o infima coaja de nuca.

  

Urzeala Tronurilor

Stoc anticariat
ce trebuie reconfirmat
-20%

George R.R. Martin

Urzeala Tronurilor

Editura: Nemira

Anul aparitiei: 2011

"Intrigi şi comploturi, tragedii şi trădări, victorii şi teroare în vremurile unor prevestiri sumbre. Soarta personajelor principale, a aliaţilor şi a duşmanilor lor se află într-un echilibru precar, pentru că fiecare doreşte să câştige în jocul cel mai periculos dintre toate: Urzeala tronurilor.“ Library Journal „Romanul care marchează fără doar şi poate începutul detronării lui Tolkien: Urzeala tronurilor.“ Newsweek „Martin atinge un vârf absolut din punctul de vedere al tehnicii narative şi al scenelor de acţiune. Scriitura, imaginaţia, impactul emoţional şi extraordinara construcţie a universului său presupun o nouă definire a genului fantasy.“

  

SURPRINS DE BUCURIE

Stoc anticariat
ce trebuie reconfirmat
-20%

C. S. Lewis

SURPRINS DE BUCURIE

Editura: Humanitas

Anul aparitiei: 2011

Pentru publicul larg, C.S. Lewis (1898–1963) este autorul celebrelor Cronici din Narnia, o serie de poveşti fantasy în curs de ecranizare. Mai mult, figura acestui profesor de literatură care a predat la Oxford şi la Cambridge, fiind un fel de simbol al elitei universitare britanice, şi povestea lui de iubire cu Joy Gresham au inspirat un frumos film, Shadowlands (Tărâmul umbrelor), cu sir Anthony Hopkins şi Debra Winger în rolurile principale. Mai puţin cunoscut de publicul larg este faptul că C.S. Lewis a scris remarcabile studii de literatură medievală şi critică literară şi că esocotit cel mai important apologet al creştinismului din secolul XX (unele scrieri ale sale pe tema credinţei - Despre minuni, Cele patru iubiri, Problema durerii, Sfaturile unui diavol bătrân către unul mai tânăr, Despre lumea aceasta şi despre alte lumi - au fost traduse la Humanitas). În Marea Britanie, Lewis a devenit celebru încă din timpul vieţii graţie conferinţelor lui vibrante despre creştinism, transmise la radio în timpul războiului. Scrierile şi cu atât mai mult conferinţele creştine ale lui Lewis erau atât de convingătoare pentru că izvorau din ...

  

MODA LINGVISTICA. NORMA, UZUL SI ABUZUL.

Pret: 0.00 RON
Disponibil in 1-7 zile!

GRUITA, Gligor

MODA LINGVISTICA. NORMA, UZUL SI ABUZUL.

Editura: Paralela 45

Anul aparitiei: 2011

Prin analogie cu moda vestimentara, se poate vorbi, de asemenea, despre o moda lingvistica; ea se refera la exprimarea oamenilor instruiti, cu o anumita educatie lingvistica, ce incearca sa respecte normele limbii literare. Dar in gramatica actuala nu pare sa fie tocmai usor, nici pentru vorbitorii nativi, nici pentru cetatenii Uniunii Europene care incearca sa comunice cu noi. Printr-un admirabil exercitiu de obiectivitate, autorul identifica inconsecventele aplicarii normelor lingvistice romanesti, care in viitorul an 2007 pot ingreuna si ele integrarea noastra: de ce si ?, si ?, de ce atatea diferente intre ce postuleaza gramaticile si ce se utilizeaza efectiv in vorbire, de ce nu e clar cand folosim prenumele inaintea numelui sau de ce dictionarele noastre sunt atat de pudice, iar mass-media atat de colorata

  

A Dance With Dragons

Pret: 159.00 RON
Disponibil in 14 zile!

Martin George R. R.

A Dance With Dragons

Editura: HarperCollins Publishers

Anul aparitiei: 2011

HBO's hit series A GAME OF THRONES is based on George R. R. Martin's internationally bestselling series A SONG OF ICE AND FIRE, the greatest fantasy epic of the modern age. A DANCE WITH DRAGONS is the fifth volume in the series. Page dim. 242 x 168 x 69 Series: A Song of Ice and Fire Weight: 1452 grams

  

Cuckoo

Pret: 78.00 RON
Disponibil in 14 zile!

Crouch Julia

Cuckoo

Editura: Headline Publishing Group

Anul aparitiei: 2011

CUCKOO is the perfect example of utterly gripping psychological drama, in the vein of I LET YOU GO and Gillian Flynn. Page dim. 198 x 131 x 29 Weight: 314 grams

  

TimeRiders: The Doomsday Code (Book 3)

Pret: 61.00 RON
Disponibil in 14 zile!

Scarrow Alex

TimeRiders: The Doomsday Code (Book 3)

Editura: Penguin Random House Children's UK

Anul aparitiei: 2011

Liam O'Connor should have died at sea in 1912. Maddy Carter should have died on a plane in 2010. Sal Vikram should have died in a fire in 2029. Yet moments before death, someone mysteriously appeared and said, 'Take my hand ...' But all three have been given a second chance - to work for an agency that no one knows exists. Page dim. 170 x 200 x 30 Series: TimeRiders Weight: 316 grams

  

Lily Alone

Pret: 61.00 RON
Disponibil in 14 zile!

Wilson Jacqueline

Lily Alone

Editura: Random House Children's Publishers UK

Anul aparitiei: 2011

But taking care of 6-year-old twins, her 3-year-old sister and the family's flat feels overwhelming and Lily is worried that school or social services might discover their situation and break up the family. Page dim. 198 x 131 x 21 Weight: 238 grams

  

Venom

Pret: 115.00 RON
Disponibil in 14 zile!

Brady Joan

Venom

Editura: Simon & Schuster

Anul aparitiei: 2011

*The fast-paced, exhilarating follow-up to Joan Brady's bestselling thriller, Bleedout Page dim. 134 x 197 x 31 Weight: 334 grams

  

The Devil and Sherlock Holmes
Tales of Murder,

Pret: 72.00 RON
Disponibil in 14 zile!

Grann David

The Devil and Sherlock Holmes Tales of Murder, Madness and Obsession

Editura: Simon & Schuster Ltd

Anul aparitiei: 2011

An investigative odyssey from Samuel Johnson-shortlisted author David Grann to unravel twelve great, real-life mysteries Page dim. 198 x 130 x 22 Weight: 246 grams

  

The Devil's Queen

Pret: 78.00 RON
Disponibil in 14 zile!

Kalogridis Jeanne

The Devil's Queen

Editura: HarperCollins Publishers

Anul aparitiei: 2011

A compelling tale of love, lust and murder which traces the evolution of Catherine de Medici - the great-granddaughter of Lorenzo the Magnificent - from an unloved, timid orphan to France's most cunning monarch Page dim. 196 x 130 x 32 Weight: 332 grams

  

Restoration Home
The Essential Guide to Tracing

Pret: 119.00 RON
Disponibil in 14 zile!

Weightman Gavin

Restoration Home The Essential Guide to Tracing the History of Your House

Editura: Ebury Publishing

Anul aparitiei: 2011

Provides the information you need to take your own home back in time, to discover who built it, how it was used, and even how it looked. This title includes: how to use maps to track the changing landscape of your area; how to identify the style of your home and when it was built; and, detailed information on key resources. Page dim. 243 x 187 x 15 Weight: 694 grams

  

Deep Fathom

Pret: 80.00 RON
Disponibil in 14 zile!

Rollins James

Deep Fathom

Editura: Orion Publishing Co

Anul aparitiei: 2011

The world is racing towards destruction...The gripping thriller from NEW YORK TIMES bestseller James Rollins. Page dim. 197 x 129 x 29 Weight: 338 grams

  

Broken Hearts

Pret: 64.00 RON
Disponibil in 14 zile!

Monroe Grace

Broken Hearts

Editura: HarperCollins Publishers

Anul aparitiei: 2011

When a corpse is found with its heart removed, the media is quick to resurrect the name of one of Scotland's most infamous murderers. But when the chief suspect claims he is being framed, it's up to Brodie McLennan to find who is really responsible - and fast... Page dim. 177 x 112 x 24 Weight: 188 grams

  

The Summer Gang

Pret: 58.00 RON
Disponibil in 14 zile!

Funke Cornelia

The Summer Gang

Editura: Chicken House Ltd

Anul aparitiei: 2011

It's the summer holidays, and Charlie forms a gang with best friends, Hannah, Izzie and Xa. They call themselves the C.H.I.X. after the first letters of their names. Together they promise to keep each other's secrets, and have the best adventures ever! Even when a bunch of boys puts their friendship to the test . Page dim. 198 x 130 x 12 Weight: 138 grams

  

Revolver

Pret: 69.00 RON
Disponibil in 14 zile!

Sedgwick Marcus

Revolver

Editura: Hachette Children's Group

Anul aparitiei: 2010

Sig Andersson has a choice to make - use the gun or die. An unforgettable, razor-sharp psychological thriller set in the snowy wilderness of the Arctic Circle. Recipient of a Michael L. Printz Honor 2011, shortlisted for the CILIP Carnegie Medal 2010 and longlisted for the GUARDIAN Children's Fiction Prize 2010. Page dim. 197 x 128 x 15 Weight: 202 grams

  

The Disappeared

Pret: 80.00 RON
Disponibil in 14 zile!

Hall Matthew

The Disappeared

Editura: Pan Macmillan

Anul aparitiei: 2011

Another investigation by Coroner Jenny Cooper, a fearless yet human heroine and the last hope for the unjustly killed. Matthew Hall's novels have been adapted into the hit TV series, Coroner. Page dim. 197 x 130 x 30 Series: Coroner Jenny Cooper series Weight: 358 grams

  

Eclipse

Pret: 86.00 RON
Disponibil in 14 zile!

Clee Nicholas

Eclipse

Editura: Transworld Publishers Ltd

Anul aparitiei: 2011

Epsom Downs, 3rd May, 1769: a chestnut with a white blaze scorches across the turf towards the finishing post. While O'Kelly is destined to remain an outcast to the racing establishment, his horse will go on to become the undisputed, undefeated champion of his sport. Page dim. 198 x 131 x 24 Weight: 264 grams

  

A Sister's Gift

Pret: 80.00 RON
Disponibil in 14 zile!

Green Giselle

A Sister's Gift

Editura: HarperCollins Publishers

Anul aparitiei: 2011

Two sisters. Best of friends. Worst of enemies. The stunning new novel from the English Jodi Picoult. Page dim. 197 x 132 x 27 Weight: 294 grams

  

Snow Hill

Pret: 75.00 RON
Disponibil in 14 zile!

Sanderson Mark

Snow Hill

Editura: HarperCollins Publishers

Anul aparitiei: 2011

An atmospheric crime novel set in 1930s London where the mysterious death of a policeman exposes a wider world of vice and corruption. Page dim. 133 x 196 x 26 Weight: 252 grams

  
 
  |   Pagina 1   |   Pagina urmatoare »
Viziteaza magazinul Karte.ro pe ShopMania Acceptance Mark