Carti 2012

STUDII DESPRE IUBIRE

Pret: 0.00 RON
Disponibil in 1-7 zile!

Jose Ortega y Gasset

STUDII DESPRE IUBIRE

Editura: Humanitas

Anul aparitiei: 2012

Intr-un camin predomina totdeauna climatul pe care-l aduce si-l reprezinta femeia. O minima diferenta in modul de a simti viata, in femeia preferata de barbatul de azi, multiplicata de constanta influentei sale si de numarul crescand de camine in care se repeta, are ca rezultat o enorma modificare istorica, observata la cate treizeci de ani. Jose Ortega Y Gasset Femeia ca femeie actioneaza, in viziunea rationala si prudenta a lui Ortega y Gasset, ca forta majora in evolutia societatii omenesti, indeobste interesate doar de rolurile curente ale femeii, ca mama, sora, sotie si fiica. Iubirea, fenomen activ tinand de sfera atentiei, proces de alegere care impune concentrarea intregului potential biopsihic al individului, modeleaza nu numai destinul personal, ci si destinul istoric al generatiilor succesive. Arii culturale vaste (Antichitatea greaca, Evul Mediu european, poezia trubaduresca si dantesca, islamul, civilizatiile amerindiene etc.) intra in atentia filozofului ca material argumentativ in serviciul unei gandiri originale si stralucitoare ca expresie stilistica. Traducere din spaniola de Sorin Marculescu

  

FIINTA SI TIMP

Pret: 99.00 RON
Pret: 79,20 RON
Disponibil in 1-3 zile!
-20%

Martin Heidegger

FIINTA SI TIMP

Editura: Humanitas

Anul aparitiei: 2012

Fiinta si timp este una dintre cele mai ambitioase carti ale filozofiei, ea nefiind egalata – prin efortul ei de a intelege si de a explica totul – decat de Critica ratiunii pure a lui Kant si de Fenomenologia spiritului a lui Hegel. Miza acestei carti este totodata imensa si limitata.Este imensa pentru ca isi propune sa talmaceasca unitar fiinta a tot ceea ce suntem (si aceasta inseamna deopotriva a tot ceea ce ne inconjoara) fara sa stim ca asta suntem. Fiecare pagina a acestei carti reprezinta un formidabil efort de intelegere a subintelesului. Ceea ce face Heidegger aici este o investigatie in caracterul misterios al banalului si familiarului accesibil, si nu in cel inaccesibil al unui exotic dincolo prezumat.Iata de ce miza acestei carti, fiind imensa, este totodata limitata. Ea nu se ocupa decat de ceea ce se arata fara sa ascunda altceva decat pe sine insusi. In acest sens Fiinta si timp este o carte fara mister. Ceea ce se arata prin sine insusi (fenomenul) nu ascunde in spatele sau nimic, nici lucrul in sine, nici infinitul spiritului absolut. In spatele fenomenului nu este decat partea ascunsa a propriei sale manifestari. Iar cand fenomenul acesta suntem noi ...

  

Intoarcerea acasa. Povestea adevarata a unui drum

Stoc anticariat
ce trebuie reconfirmat

Slavomir Rawicz

Intoarcerea acasa. Povestea adevarata a unui drum anevoios spre libertate

Editura: CORINT

Anul aparitiei: 2012

Roman ecranizat in 2010 de Spitfire Pictures cu Colin Farrell, Ed Harris, Drago? Bucur ?i Alexandru Potocean in rolurile principaleTrailer-ul filmului: Un om cu un destin extraordinar, Slavomir Rawicz, ?i un bestseller, The Long Walk, tradus in peste 25 de limbi ?i tip?rit in sute de mii de exemplare – iat? ce v? invit?m s? descoperi?i in paginile acestei c?r?i.Arestat de temutul NKVD in Polonia natal?, in 1939, deportat in Siberia, nu departe de Iakutsk, fostul ofi?er de cavalerie reu?e?te s? evadeze din lag?r impreun? cu al?i ?ase de?inu?i.Dup? 12 luni de suferin?e ?i tenacitate, in care au str?b?tut aproape 6 500 de kilometri prin Siberia, Mongolia, De?ertul Gobi, Tibet ?i au traversatHimalaya, patru dintre ei reu?esc s? ajung? in India, realizand poate una dintre cele mai surprinz?toare ?i mai dramatice c?l?torii din istorie.Incredibila lor aventur? a servit drept surs? de inspira?ie pentru ecranizarea The Way Back (Drumul spre cas?), in regia lui Peter Weir, lansat? la sfar?itul anului 2010. Filmul a rulat ?i la noi, avand in distribu?ie ?i doi actori romani.

  

What's Left of Me

Pret: 67.00 RON
Disponibil in 14 zile!

Zhang Kat

What's Left of Me

Editura: HarperCollins Publishers

Anul aparitiei: 2012

HOW I LIVE NOW meets HIS DARK MATERIALS in this stunningly written and intensely moving debut, the first book in the Hybrid trilogy. Page dim. 199 x 130 x 26 Series: The Hybrid Chronicles Weight: 288 grams

  

Chronicles: Art & Design

Pret: 159.00 RON
Disponibil in 14 zile!

Falconer Daniel

Chronicles: Art & Design

Editura: HarperCollins Publishers

Anul aparitiei: 2012

The ultimate celebration of the first Hobbit movie reveals the full creative vision of the art and design teams with more than 1,000 exclusive images and photos, including designs and concepts that never made it to the big screen. Page dim. 313 x 247 x 20 Series: The Hobbit: An Unexpected Journey Weight: 1374 grams

  

The Return of the King
The Lord of the Rings, Part

Pret: 67.00 RON
Disponibil in 14 zile!

Tolkien J. R. R.

The Return of the King The Lord of the Rings, Part 3

Editura: HarperCollins Publishers

Anul aparitiei: 2012

Concluding the story begun in The Hobbit, this is the final part of Tolkien's epic masterpiece, The Lord of the Rings, featuring an exclusive cover image from the film, the definitive text, and a detailed map of Middle-earth. Page dim. 178 x 114 x 40 Weight: 340 grams

  

Poison Princess
The Arcana Chronicles

Pret: 105.00 RON
Disponibil in 14 zile!

Cole Kresley

Poison Princess The Arcana Chronicles

Editura: Simon & Schuster Ltd

Anul aparitiei: 2012

In this brand new series, bestselling author Kresley Cole introduces a dark and intriguing world, full of unspeakable danger and irresistible romance. Page dim. 202 x 170 x 24 Weight: 420 grams

  

Cold Grave

Pret: 67.00 RON
Disponibil in 14 zile!

Robertson Craig

Cold Grave

Editura: Simon & Schuster Ltd

Anul aparitiei: 2012

The chilling new thriller from the Sunday Timesbestselling and CWA New Blood Dagger shortlisted author of RandomandSnapshot Page dim. 198 x 129 x 29 Weight: 322 grams

  

Wild Cards

Pret: 78.00 RON
Disponibil in 14 zile!

Martin George R. R.

Wild Cards

Editura: Orion Publishing Co

Anul aparitiei: 2012

The return of the famous shared-world superhero books created and edited by George R. R. Martin, author of A GAME OF THRONES! Page dim. 199 x 131 x 32 Weight: 454 grams

  

Misery Bay

Pret: 67.00 RON
Disponibil in 14 zile!

Hamilton Steve

Misery Bay

Editura: Orion Publishing Co

Anul aparitiei: 2012

It's a beautiful place to die... The latest superb novel from EDGAR AWARD-winning author of THE LOCK ARTIST. Page dim. 198 x 127 x 21 Weight: 202 grams

  

The Humorist

Pret: 67.00 RON
Disponibil in 14 zile!

Kane Russell

The Humorist

Editura: Simon & Schuster Ltd

Anul aparitiei: 2012

The debut novel from one of Britain's best young comedians. Page dim. 200 x 135 x 24 Weight: 266 grams

  

I Am Half-Sick of Shadows
A Flavia de Luce Mystery

Pret: 78.00 RON
Disponibil in 14 zile!

Bradley Alan

I Am Half-Sick of Shadows A Flavia de Luce Mystery Book 4

Editura: Orion Publishing Co

Anul aparitiei: 2012

Cosy crime historical mysteries featuring Flavia de Luce - the teenage amateur sleuth you'll never forget. Perfect for fans of Midsomer Murders and Agatha Christie's Miss Marple. Page dim. 165 x 203 x 20 Series: Flavia de Luce Mystery Weight: 260 grams

  

Killer Move

Pret: 67.00 RON
Disponibil in 14 zile!

Marshall Michael

Killer Move

Editura: Orion Publishing Co

Anul aparitiei: 2012

Everything's going to plan - until someone steals his life... Page dim. 198 x 130 x 26 Weight: 250 grams

  

All Fired Up
Tales of a Country Fireman

Pret: 94.00 RON
Disponibil in 14 zile!

Castle Malcolm

All Fired Up Tales of a Country Fireman

Editura: Orion Publishing Co

Anul aparitiei: 2012

A unique and gloriously nostalgic account of one eventful year in the fire service for readers who loved books such as CALL THE MIDWIFE and TRUST ME, I'M A VET. Page dim. 164 x 200 x 19 Weight: 248 grams

  

What It Was

Pret: 72.00 RON
Disponibil in 14 zile!

Pelecanos George

What It Was

Editura: Orion Publishing Co

Anul aparitiei: 2012

The stunning crime thriller from one of the writers of THE WIRE. Page dim. 131 x 197 x 22 Weight: 262 grams

  

Elf Girl and Raven Boy: Monster Mountains
Book 2

Pret: 61.00 RON
Disponibil in 14 zile!

Sedgwick Marcus

Elf Girl and Raven Boy: Monster Mountains Book 2

Editura: Hachette Children's Group

Anul aparitiei: 2012

A second hilarious adventure for Elf Girl and Raven Boy as they continue their quest to save their world in MONSTER MOUNTAINS. Page dim. 164 x 199 x 15 Series: Elf Girl and Raven Boy Weight: 190 grams

  

Bad Angels

Pret: 61.00 RON
Disponibil in 14 zile!

Chance Rebecca

Bad Angels

Editura: Simon & Schuster Ltd

Anul aparitiei: 2012

'Tis the season to be wicked.... Spend Christmas under the covers with the sizzling new novel from the bestselling author ofBad Sisters. Page dim. 164 x 199 x 37 Weight: 380 grams

  

F in Retakes
Even More Test Paper Blunders

Pret: 56.00 RON
Disponibil in 14 zile!

Benson Richard

F in Retakes Even More Test Paper Blunders

Editura: Summersdale Publishers

Anul aparitiei: 2012

The F in Exams are over, the results are in and just when you thought it was safe to go back in the classroom... BANG! It's time for F in Retakes! Enjoy another heady dose of hilarious answers that canny students have given to the trickiest exam questions. Page dim. 175 x 128 x 10 Series: F in Exams Weight: 112 grams

  

Dead of Winter

Pret: 61.00 RON
Disponibil in 14 zile!

Weeks

Dead of Winter

Editura: Simon & Schuster Ltd

Anul aparitiei: 2012

When three bodies are discovered in a garden, a chilling link causes a thirteen-year-old cold case to resurface Page dim. 199 x 130 x 29 Series: DC Ebony Willis Weight: 308 grams

  

Pretty Little Secrets
A Pretty Little Liars

Pret: 67.00 RON
Disponibil in 14 zile!

Shepard Sara

Pretty Little Secrets A Pretty Little Liars Collection

Editura: Little, Brown Book Group

Anul aparitiei: 2012

Pretty Little Secrets follows Hanna, Emily, Aria and Spencer on a winter break that no one has heard about before. . . Part of the chilling yet glamourous Pretty Little Liars series, now a hit TV show on MTV. Page dim. 198 x 128 x 27 Series: Pretty Little Liars Weight: 296 grams

  
 
  |   Pagina 1   |   Pagina urmatoare »
Viziteaza magazinul Karte.ro pe ShopMania Acceptance Mark