Rezultate cautare:

INTELECTUALII

Pret: 52.00 RON
Pret: 41,60 RON
Disponibil in 1-3 zile!
-20%

Paul Johnson

INTELECTUALII

Editura: Humanitas

Cine sunt intelectualii? Ce reprezinta ei dincolo de imaginea onorabila pe care o ofera lumii? Sunt oare cei mai potriviti sa conduca destinele omenirii, dand sfaturi de la inaltimea unei moralitati impecabile, acordand indulgente cu bunavointa papala sau sanctionand greselile cu luciditatea celor care contempla dezastrele de la birou? Cat respect au pentru adevar? Ce atitudine au fata de bani? Cum se comporta in familie si cat sunt de loiali fata de prieteni? Paul Johnson, jurnalist de notorietate in lumea anglo–saxona, raspunde acestor intrebari analizand cazuri concrete – Rousseau, Shelley, Marx Ibsen, Tolstoi, Hemingway, Russell, Brecht, Sartre &# 150; si incercand sa surprinda presupusa unitate dintre existenta lor particulara si principiile exprimate public. traducere de Luana Stoica

  

O ISTORIE A LUMII MODERNE

Pret: 49.00 RON
Pret: 39,20 RON
Disponibil in 1-3 zile!
-20%

Paul Johnson

O ISTORIE A LUMII MODERNE

Editura: Humanitas

Anul aparitiei: 2014

Rareori se intampla ca o carte de istorie, si inca una de istorie contemporana, sa cunoasca succesul pe care l-a avut masivul volum al lui Paul Johnson imediat dupa aparitia sa, in 1983. Si totusi succesul Istoriei lumii moderne nu are nimic surprinzator, caci autorul – renumit publicist si scriitor britanic – stie sa alieze ca putini altii detaliul analitic cu ampla viziune sintetica, exactitatea stiintifica cu accesibilitatea stilului. Istoria sa pune in evidenta cateva din coordonatele esentiale sub semnul carora sta veacul XX – triumful cosmologiei lui Einstein, impactul psihologiei abisale, intruparea utopiei marxiste, aparitia fascismului – si urmareste apoi convulsiile care l-au strabatut: cele doua razboaie mondiale, razboiul rece si, in a doua editie a cartii, publicata in 1992, caderea comunismului. traducere de Luana Shidu

  

Creatorii, De la Chausser si Durer la Picasso si

Stoc anticariat
ce trebuie reconfirmat

Paul Johnson

Creatorii, De la Chausser si Durer la Picasso si Disney

Editura: Libertas

Anul aparitiei: 2007

  

Modern times- the world from the twenties to the

Stoc anticariat
ce trebuie reconfirmat
  

Creatorii de la Chaucer si Durer la Picasso si

Stoc anticariat
ce trebuie reconfirmat
  

Humorists: From Hogarth to Noel Coward

Stoc anticariat
ce trebuie reconfirmat

Paul Johnson

Humorists: From Hogarth to Noel Coward

Editura: Harper

Anul aparitiei: 2010

In the tradition of Johnson's "Intellectuals, Creators," and "Heroes" comes a new book of biographical portraits of the greatest humorists and wits in modern history.

  

Napoleon: A Life

Stoc anticariat
ce trebuie reconfirmat

Paul Johnson

Napoleon: A Life

Editura: Penguin Books

Anul aparitiei: 2006

From New York Times bestselling author Paul Johnson, "a very readable and entertaining biography" (The Washington Post) about one of the most important figures in modern European history: Napoleon Bonaparte In an ideal pairing of author and subject, the magisterial historian Paul Johnson offers a vivid look at the life of the strategist, general, and dictator who conquered much of Europe. Following Napoleon from the barren island of Corsica to his early training in Paris, from his meteoric victories and military dictatorship to his exile and death, Johnson examines the origins of his ferocious ambition. In Napoleon's quest for power, Johnson sees a realist unfettered by patriotism or ideology. And he recognizes Bonaparte's violent legacy in the totalitarian regimes of the twentieth century. Napoleon is a magnificent work that bears witness to one individual's ability to work his will on history.

  

Duşmanii societăţii

Pret: 44.00 RON
Disponibil in 1-3 zile!

Paul Johnson

Duşmanii societăţii

Editura: Humanitas

Anul aparitiei: 2013

„Violenţa, lipsurile în mijlocul bogăţiei, tirania şi cruzimea căreia îi dă naştere, prostiile grosolane ale celor puternici, indiferenţa celor avuţi, dezacordurile dintre cei inteligenţi şi bine intenţionaţi, apatia mulţimii sărmane – aceste lucruri ne vor însoţi până la capătul drumului. Prin urmare, civilizaţia va fi întotdeauna expusă riscului, şi în fiecare epocă este prudent să examinăm cu extrem de multă seriozitate ameninţările la adresa ei. Toate societăţile bune nasc duşmani a căror ostilitate combinată se poate dovedi fatală. Nu există vreo formulă uşoară de apărare, şi cea mai eficientă strategie este identificarea rapidă a forţelor maligne, dacă se ivesc. Acesta este principalul scop al cărţii de faţă.“ (Paul JOHNSON) „«Societatea“ din titlu este societatea occidentală – mai exact, societatea capitalistă, liberal-democrată, a clasei de mijloc – care a trebuit de la bun început să se apere de «duşmanii» ei... identificaţi adesea în chip strălucit şi întotdeauna clar şi pertinent. Aceşti duşmani îi includ pe fanaticii ecologişti, filozofi, cercetători din domeniul ştiinţelor ...

  

Peisajul dispărut-Anii copilăriei mele

Pret: 29.00 RON
In stoc!

Paul Johnson

Peisajul dispărut-Anii copilăriei mele

Editura: Humanitas

Anul aparitiei: 2013

Paul Johnson îşi evocă nostalgic copilăria petrecută în regiunea Potteries (West Midlands, Anglia), în perioada premergătoare celui de-al Doilea Război Mondial. Peisajul acum dispărut – turnurile de extracţie ale minelor de cărbuni şi fabricile de ceramic – are o „frumuseţe stranie, romantică", iar viaţa de familie este idilică şi liberă. O oază de căldură şi umanitate, recuperată din trecut cu afecţiune şi talent. „O povestire fermecătoare, melancolică, elegantă... Johnson scrie cu uimire şi veneraţie de copil... Totul este minuţios observat, pe fundalul unui peisaj industrial despre care Johnson tatăl îi spune fiului Paul că este ca «o femeie urâtă, înzestrată cu un fel straniu de frumuseţe. Francezii au o vorbă pentru asta, ca pentru majoritatea lucrurilor legate de artă – jolie laide»... Cu greu s-ar putea imagina o evocare mai frumoasă a unei lumi dispărute: Anglia industrială a anilor '30.“ (The Independent) „Lumea pe care am pierdut-o era bine aşezată în matcă. Johnson ne oferă un tablou viu al Angliei provinciale, într-o vreme când fiecare regiune avea specificul ei... Fiecare pagină a cărţii e o ...

  

O istorie a evreilor - Paul Johnson

Pret: 85.00 RON
Disponibil in 1-3 zile!

Paul Johnson

O istorie a evreilor - Paul Johnson

Editura: Humanitas

Anul aparitiei: 2015

„Celebrul Paul Johnson ne prezinta o istorie provocatoare a poporului, religiei si culturii evreiesti din cele mai vechi timpuri pana in prezent. Impartita ingenios in sapte sectiuni (Israelitii, Iudaismul, Catedocratia, Ghetoul,Emanciparea, Holocaustul si Sionul), lucrarea descrie complexa interactiune dintre istoria evreilor si istoria mondiala, aratand felul in care traiectoria civilizatiei occidentale a fost influentata deciziv de acest grup putin numeros… O excelenta istorie nonacademica, pentru marele public.“ (Library Journal)

  

Napoleon

Pret: 78.00 RON
Disponibil in 14 zile!

Johnson Paul

Napoleon

Editura: Orion Publishing Co

Anul aparitiei: 2003

A short and vivid biography, which deconstructs the Napoleonic myth and reveals the reality of his rule. Page dim. 196 x 131 x 17 Series: Lives Weight: 216 grams

  

History of the Jews

Pret: 105.00 RON
Disponibil in 14 zile!

Johnson Paul

History of the Jews

Editura: Orion Publishing Co

Anul aparitiei: 2001

A classic study of the Jews by a best selling author. Page dim. 217 x 138 x 40 Weight: 686 grams

  

Runic Inscriptions
In Great Britain

Pret: 56.00 RON
Disponibil in 14 zile!

Johnson Paul

Runic Inscriptions In Great Britain

Editura: Wooden Books

Anul aparitiei: 2005

A classic book on runes and runelore, with special attention to the runic artifacts of the British Isles, by renowned rune master Paul Johnson. With fine reproductions of engravings showing early runic objects, this educational book is printed in sepia inks on the finest quality recycled papers, and with holographic foil titling. Page dim. 155 x 125 x 7 Weight: 84 grams

  

Genetic Policing
The Uses of DNA in Police

Pret: 212.00 RON
Disponibil in 14 zile!

Williams Robin, Johnson Paul (University of Durham)

Genetic Policing The Uses of DNA in Police Investigations

Editura: Taylor & Francis Ltd

Anul aparitiei: 2008

Talks about the increasing significance of DNA profiling for crime investigation in modern society. This book focuses on developments in the UK as the world-leader in the development and application of forensic DNA technology and in the construction of DNA databases as an essential element in the successful use of DNA for forensic purposes. Page dim. 234 x 157 x 13 Weight: 324 grams

  

Castles from the Air
An Aerial Portrait of

Pret: 212.00 RON
Disponibil in 14 zile!

Johnson Paul

Castles from the Air An Aerial Portrait of Britain's Finest Castles

Editura: Bloomsbury Publishing PLC

Anul aparitiei: 2006

The castles of Britain are icons of history. They were built to mark the domains of the powerful and stood as symbols of authority. No view of great castles is as imposing and revealing as the view from above - showing off their beauty. This work shows the splendour and lasting resonance of the nation's best-loved castles. Page dim. 357 x 276 x 25 Weight: 2068 grams

  

Genetic Policing
The Uses of DNA in Police

Pret: 563.00 RON
Disponibil in 14 zile!

Williams Robin, Johnson Paul (University of Durham)

Genetic Policing The Uses of DNA in Police Investigations

Editura: Taylor & Francis Ltd

Anul aparitiei: 2008

Talks about the increasing significance of DNA profiling for crime investigation in modern society. This book focuses on developments in the UK as the world-leader in the development and application of forensic DNA technology and in the construction of DNA databases as an essential element in the successful use of DNA for forensic purposes. Page dim. 162 x 241 x 17 Weight: 448 grams

  

Darkness Descending - The Murder of Meredith

Pret: 67.00 RON
Disponibil in 14 zile!

Russell Paul, Johnson Graham, Garofano Luciano

Darkness Descending - The Murder of Meredith Kercher

Editura: Simon & Schuster Ltd

Anul aparitiei: 2010

Agripping and detailed account of the decade's most sensational murder and trial. Page dim. 197 x 130 x 31 Weight: 320 grams

  

The Eucharistic Liturgies
Their Evolution and

Pret: 132.00 RON
Disponibil in 14 zile!

Bradshaw Dr. Paul F., Johnson Maxwell E.

The Eucharistic Liturgies Their Evolution and Interpretation

Editura: SPCK Publishing

Anul aparitiei: 2012

This study proceeds historically, from the origins of the Eucharist up to our own day. Making the book especially teacher- and student-friendly are the summary points at the end of each chapter. Each chapter also contains an abundance of liturgical texts for ease of reference. Page dim. 231 x 158 x 29 Weight: 612 grams

  

The Origins of Feasts, Fasts and Seasons in Early

Pret: 119.00 RON
Disponibil in 14 zile!

Bradshaw Dr. Paul F., Johnson Maxwell

The Origins of Feasts, Fasts and Seasons in Early Christianity

Editura: SPCK Publishing

Anul aparitiei: 2011

The book deals with the origins of the liturgical year - the feasts, fasts and seasons. It is accessible to the general reader and to students, while being a serious academic text. Page dim. 216 x 140 x 19 Weight: 320 grams

  

The Little People
Fairies, Elves, Nixies, Pixies,

Pret: 58.00 RON
Disponibil in 14 zile!

Johnson Paul

The Little People Fairies, Elves, Nixies, Pixies, Knockers, Dryads and Dwarves

Editura: Wooden Books

Anul aparitiei: 2018

The Definitive Pocket Guide to Fairies and Elves. Page dim. 125 x 154 x 9 Weight: 80 grams

  
 
  |   Pagina 1   |   Pagina urmatoare »
Viziteaza magazinul Karte.ro pe ShopMania Acceptance Mark